Ocak 27, 2021

Bilgisayardan Virüs Temizleme

ile orijinallisans

Bilgisayardan Virüs Temizleme 

Eğer bilgisayarınız da virüs olduğunu düşünüyor ve temizlemek istiyorsanız, ilk olarak bundan nasıl kurtulacağınızı bilmeniz gerekir. Eğer bilgisayar da virüs varsa biran önce temizlenmelidir. Bilgisayar virüsleri görünmez ve eğer virüs koruması programınız yoksa bu her zaman tehlikeli olabilir. İlk olarak, antivirüs programı yüklenmelidir. Virüs en kısa yoldan şu şekil de temizlenebilir;

Virüs Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • Bir virüs tarayıcı programı indirilmelidir. Bu herhangi bir virüs tehlikesi olduğun da size uyarı verir ve virüs temizlenmesi için şarttır.
  • İnternet bağlantısı kesilmelidir. Virüs temizliği yapılırken, daha fazla hasar oluşmasını önlemek için, interneti kesmek doğru bir tercihtir. Çünkü bazı virüsler internet ortamın da daha çok yayılır.
  • Bilgisayar güvenli modda başlatılmalıdır. Bilgisayarı korumak için, güvenli modda açmak gerekir.
  • Bütün geçici dosyalar silinmelidir. Bunun için yapılması gereken tek şey, disk temizleme seçeneğini kullanmaktır.
  • Virüs taraması yapılmalıdır. Yüklenen virüs programını kullanarak, virüs taraması yapılmalı ve güvenlik tam olarak sağlanmalıdır.
  • Eğer virüs tespit edilirse, virüsü silmeye çalışmak ya da karantinaya almak gerekir. Çünkü virüs tespit edilmesi, birçok dosyanın etkilenmesi demektir.
  • 7.Bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Virüsü sildikten sonra, bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayar normal açıldıktan sonra, Güvenli mod seçeneği ile başlatılmalıdır.
  • Parolaları değiştirmek gerekir. Bundan sonra oluşabilecek olan virüs saldırısı için, parola değişimi gereklidir.

Macdaki Bilgisayar Virüslerini Temizlemek 

Eğer Mac kullanılıyorsa, bilgisayarınızın bir virüs saldırısına uğramayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Bu doğru bir bilgi değildir. Mac olsa dahi virüs bulaşabilir. PC’ ye saldıran virüsler, Mac’lara göre daha az olsa da tehlike her zaman vardır. Mac virüslerine karşı koruyucu önlemlerin de alınması şarttır.