Mart 12, 2021

USB’ den Format Atma

ile orijinallisans

USB’ den Format Atma

Bilgisayarınıza USB’den format atma işlemi en çok uygulanan format atma şekillerinden biridir. Bu işlem ile bilgisayarın Bios dosyasına girilecek ve Bios dosyasında bazı değişiklikler yapılacaktır. Eğer bilgisayar konusunda fazla bilginiz yoksa USB’ den format atma işini yapmak için bir bilgisayarcıdan yardım almanız çok daha doğru bir seçimi oluşturur. Flash bellekle yapılan bu işlem bilgisayarınızın biçimlendirmesini sağlayacak olan işlemdir. Bu işlemi yapma sebebi ise bilgisayarın yavaş ve sorunlu çalışmasıdır.

USB’den Format Atma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza USB’ den format atma işlemi yapmak için öncelikle flaş belleğinizi bilgisayarınızın USB girişine takınız. Bu işlem sonrasında bilgisayarım sekmesinde USB flaş sürücü seçeneğini açılacaktır. Ardından flaş belleğe Windows 10 indirme işlemi başlar. Bu işlemde Yaklaşık 3 GB boyutunda bir indirme işlemi ortaya çıkar. Burada önemli bir noktaya dikkat etmenizde yarar bulunuyor.

Bilgisayarın içeriğindeki kurulum dosyalarını flaş belleğe yazdırırken flaş belleğin içindeki bilgiler silinecektir. Bu sebeple boş ya da içinde önemli dosyaların olmadığı bir flaş bellek kullanmanız gerekir. Bu işlem sonrasında Bios ayarı yapılır. Bu işlem için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve F2 tuşuna basarak BIOS ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bios’a girdikten sonra Boot Settings bölümüne tıklatılması ve 1st Boot Device kutucuğunun USB olarak seçilmesi gerekiyor. Ardından BIOS ayarlarının kaydedilmesi ve bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor. Bu işlem sonrasında USB otomatik açılıyor ve Windows 10 yükleme ekranı açılıyor.

USB’den Format Atma

Bilgisayarlarınızı daha düzenli ve hızlı kullanmak için USB’ den format atma işlemini yapabilirsiniz. Bu iş size karışık gibi göründüyse bir bilgisayar teknisyeninden yardım alabilirsiniz. Bilgisayarlarınızı verimli, hızlı ve sorunsuz kullanmak için flaş bellek kullanarak biçimlendirme yapabilirsiniz.