Aralık 17, 2020

Windows 10 Pro Retail Nedir?

ile orijinallisans

Windows 10 Pro Retail Nedir?

Windows kopyası satın almaya çalıştıysanız, Windows 10 Pro OEM Lisans, Retail Lisans ve Dijital Lisans şeklinde kelimelerle karşılaşırsınız. Bu ürünlerin de standart Windows lisansına göre oldukça ucuz olduğunu fark ediyorsunuz. Peki, nedir retail lisans?

Retail, bir mağazadan alınan, teknik destek hizmeti Microsoft tarafından verilen lisanslama şekline verilen isimdir. Retail’in, OEM lisansla karıştırılmaması gerekmekte. OEM’ de laptop üreticisinin bilgisayarla verdiği ve kendi desteğini sunmuş olduğu modeldir. İnternet ortamında uygun fiyatlı lisans anahtarlarıyla sıkça karşılaşabiliyorsunuz. Bunların çoğunda satın alım yapıldıktan sonra gönderdiğiniz e-posta adresinize anahtar gönderiliyor.

Retail Lisans Nedir?

Bu lisans türü kutulu lisans olarak da biliniyor. Yardım hizmeti daha geniş ve ömür boyu süresi vardır.

  • Retail lisans anahtarını daha önce kullandığınız bilgisayardan kaldırdığınız zaman bile istediğiniz herhangi bir bilgisayarda tekrar kullanabilirsiniz.
  • Retail lisans türünde, istediğiniz kadar donanımsal parça değişikliğine gidebilirsiniz.
  • Windows Retail lisans türünde, Microsoft tarafından verilen teknik destekten ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.
  • Retail lisanslar aynı bilgisayar üzerinde sınırsız etkinleştirmeye olanak sağlar.

Windows 10 Pro Retail

Genelde internet alışveriş sitelerinde karşımıza çıkan Windows 10 Pro Retail key, çoğu lisans türüyle hem ücret hem destek konusunda değişiklik gösterir. Retail yani Perakende Lisans, OEM lisansın aksine aynı zamanda olmamak kaydıyla birden fazla bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Retail key teknoloji mağazaları ve Microsoft Store’da satılan orijinal lisanslardır. Yani teknoloji mağazalarından almış olduğunuz lisanslar kutu ile satılan retail keylerdir.