Aralık 5, 2020

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Hatası

ile orijinallisans

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Hatası

Windows Sistem Geri Yükleme özelliği, bir Sistem Geri Yükleme noktası belirlediğinizde, seçtiğiniz herhangi bir zamana sisteminizin dönmesini sağlar. Windows’un sunmuş olduğu bu hizmet ile yaşanan sorunları, daha önceki zamanlarda problem yokken kaydedilen ayarlara döndürebiliyorsunuz. Bundan dolayı genellikle belirli zaman dilimlerinde bilgisayarınız otomatik sistem yedeklemesi yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda manuel olarak sistem geri yüklemesi yapmak istediğiniz Windows 10 sistem geri yükleme hatası meydana gelir.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Hatası Çözümü

Belirli tarih ve saatteki kaydedilmiş bilgisayar ayarlarına dönmek amacıyla sistem geri yükleme yaparken hata ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmekte:

  • İlk olarak bilgisayarınızın Denetim Masası’na girin.
  • Daha sonra açılan ekranda Sistem ve Güvenlik kısmını açıp Yönetimsel Araçlar menüsüne girin
  • Karşınıza açılan pencere üzerinden Hizmetler bölümüne gidip Birim Gölge Kopyası servisinin başlangıç türünün otomatik, durumun ise çalışıyor olduğundan emin olun.
  • Birim gölge kopyası servisine sağ tıklayıp açılan bölümden özellikler menüsüne girin
  • Başlangıç türünün Elle olarak belirlenmiş yerini Otomatik şeklinde değiştirin.
  • Bu işlemi tamamladıktan sonra başlat diyerek önce sağ alttaki Uygula kısmına tıklayıp daha sonrasında ise Tamam diyerek kaydediyoruz.

Yapılan bu işlemler neticesinde sistem geri yükleme hatası sorununu ortadan kaldırarak, geri yükleme yapmanıza olanak verecektir. Bu hatanın meydana gelmesinin sebebi genellikle yedekleme sistemindeki eksik dosyalardandır. Bu sebepten ötürü düzenli aralıklarda yüklemelerin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır.